DevReach 2020 ще отговори на предпочитанията на възможно най-много хора
Форматът на лекциите ще е писане на код на живо, обяснява Веско Колев, вицепрезидент "Продукти за разработчици", ProgressПровеждането на DevReach онлайн ще ограничи или ще разшири посещаемостта? Все пак при физическо присъствие броят на местата е ограничен, независимо дали има Covid-19 или не. При виртуалните срещи броят на участниците зависи от платформата, какъв вид сте избрали за DevReach 2020?

Веско Колев, вицепрезидент "Продукти за разработчици", Progress
Най-големите конференции в света при нормални условия се провеждат и на живо, и онлайн. Съпоставянето на двата формата не е толкова важно, колкото какво губим и какво печелим от всеки. При присъствените събития има магия - хората не се събират само за да слушат лекциите, те са там, защото искат да се запознаят с други хора, да сменят обстановката, да усетят чувство за принадлежност към общността. Има и такива, които само да искат да видят съдържанието. Затова цел на DevReach е да отговори на предпочитанията на възможно най-много хора чрез формата си, чрез споделянето на записи на лекциите след това и т.н.
Конференцията ще се проведе в сравнително новата и бързо набираща популярност онлайн платформа за видео стрийминг Twitch. Платформата стартира като място за стрийминг на видео игри и спортни турнири, като постепенно разшири обхвата си и днес вече предлага разнообразно съдържание. Въпреки че чрез виртуалното издание се опитваме да се приближим максимално близо до усещането за присъствие, ние не целим да репликираме физическия свят в дигиталния. Дигиталният свят носи нови възможности, които могат да направят конференцията още по-добра.
Знаете, характерно за DevReach е силното международно участие - обикновено имаме около 800 участници от около 20 държави всяка година в София. Тази година очакваме още по-голям брой разработчици извън България именно заради виртуалния формат. Веднага след обявяването на DevReach в началото на септември имахме над 500 регистрации, като в момента те са в пъти повече.
При физическо участие лекторът може лесно да общува с участниците, как ще бъде реализирано това сега? Как ще общуват помежду си самите участници?
Да, при присъствените събития лекторът може лесно да общува с участниците, но на практика това се случва с 3-4 човека, не повече. Въпреки възможността за комуникация на живо, на практика участниците не се запознават с чак толкова много нови хора. Сега с Twitch очакваме да увеличим значително броя на хората, които си комуникират. Надяваме се да постигнем ефект, който във физическия свят рядко се случва. Участниците ще могат в реално време да задават въпроси, да коментират това, което виждат и чуват, и да си "говорят" с останалите. От началото на глобалната пандемия активно провеждаме събития в Twitch. Това, което виждаме, е, че разработчиците харесват платформата и ценят много възможността за комуникация със стриймъра в реално време.
Кои са технологиите във фокуса на тазгодишното събитие и с каква част от тях Progress работи, включително и екипът в София?
Всеки един от дните на DevReach тази година ще бъде посветен на разработката на приложения върху различен технологичен фреймуърк - Blazor, React, Xamarin & MAUI, Angular. Форматът на лекциите ще е писане на код на живо, в който участниците ще могат активно да се включват, и интервюта с лекторите по актуални за ИТ общността теми. Сред лекторите са едни от най-следваните имена в света на тези технологии - Даниел Рот, главен програмен мениджър в Microsoft, Стивън Флюин, Angular Developer Advocate в Google, Майкъл Чан, продуцент и водещ, React Podcast и още много други.
В офиса на Progress в София разработваме компоненти за създаване на потребителски интерфейс (UI) за приложения за всички от тях. Това са нашите продукти Progress Telerik и Progress Kendo UI, които се ползват от организации и компании като NASA, Visa, IBM, World Bank Group и др.
Предизвикателството, което стои пред разработчиците, е, че търсенето на висококачествени потребителски преживявания расте стремглаво, докато времето за създаването им намалява. Организациите и компаниите очакват от разработчиците да създават уеб, десктоп и мобилни приложения за "нула време", за да могат да отговорят на очакванията на клиентите си. Без правилните технологии това може да е нереалистично. Ние помагаме на разработчиците да скъсят времето за разработка, като в същото време запазят високото качество, като ползват богатите на функционалности UI компоненти в Progress Telerik и Progress Kendo UI. Близо вече две десетилетия си партнираме с нашата общност от над 2 милиона разработчици и сме близо до тях, за да им помагаме да бъдат по-бързи, по-продуктивни и по-успешни. Това е и целта на DevReach - да бъде форум за споделено знание и опит за най-новите технологии за създаване на приложения.
Какво отличава технологията Blazor на Microsoft и какви са предимствата й при създаването на приложения (подпомага ли създаването на HTML5 приложения)?
Blazor е нова технология в зародиша си. Има революционно значение за .NET общността, защото позволява създаването на уеб приложения с популярния програмен език на Microsoft - C#. Това не беше възможно преди появата й. Blazor заимства най-добрите модели от популярни JavaScript технологии като Angular и React, докато в същото време ползва шаблоните на Razor и може да се свързва с .NET. Тази комбинация на функционалности позволява на разработчиците да преизползват уменията си по нов начин - т.е. със своите умения за разработка със C# те могат безпроблемно да създават уеб приложения, без да е необходимо да учат JavaScript.
През последните две години работихме в тясно сътрудничество с Microsoft и създадохме и пуснахме на пазара първите "native" UI компоненти за Blazor - Progress Telerik UI for Blazor. В момента имаме над 50 компонента за създаване на уеб приложения. Като компания стремежът ни е винаги да сме една стъпка пред пазара и индустрията, да предоставяме първи на нашата общност технологиите, които ще я направят по-успешна. Ние предлагаме т. нар. "zero-day support" - в момента, в който Microsoft пуснат нова версия на продуктите си за разработчици, ние сме готови с да предоставим поддръжка. Екипите ни в София - продуктови мениджъри, софтуерните инженери, специалистите по потребителско преживяване, QA, техническа поддръжка, маркетинг, продажби и всички останали - работят усърдно, за да могат нашите потребители да са винаги в крак с бързо променящия се свят на .NET и JavaScript технологиите.
В какви условия работи екипът на Progress по време на пандемията, т.е. доколко се използва принципът на домашния офис и как се осъществява работата в екип?
Още от началото на глобалната пандемия целият екип на Progress в София започна да работи от вкъщи. При нас възможността за работа от вкъщи винаги е била налична и голяма част от хората ни ежедневно по принцип работят виртуално с колеги от други части на света. Затова бяхме подготвени за промяната и преходът беше плавен. Макар и виртуално, смятам, че запазихме екипния дух и заедно успешно преминаваме през този период. Сега гледаме напред и очакваме скоро да бъдем отново в офиса, защото ценим времето, прекарано заедно.