Бизнес

Ръст в търсенето на логистични услуги на фона на пандемията

Мария Динкова

Засилено търсене на логистични услуги и увеличени инвестиции в нови логистични паркове и бази, отчитат от сектора на логистиката. "Ситуацията, свързана със затрудненото преминаване на границите поради ограниченията, наложени от ковид епидемията, накара много производители да се запасят с повече суровини, складирайки ги в складови бази, близо до мястото на производство, с цел неговото обезпечаване в условия на локдаун ", коментира Боян Боянов, мениджър "Логистика" в "Гопет Транс". "Това увеличи търсенето на складови площи и запълни капацитета на много складове."

За 2020 г. складът в София на "Гопет Транс" отбелязва ръст на оборотите от 9,3% спрямо 2019. След първото затваряне през пролетта на 2020 г., по време на което логистичният бизнес като цяло търпи загуби, от логистичната компания отчитат увеличение на обема на складираните стоки и запълване на капацитета на склада до близо 90%. Днес среднодневно складът на компанията обработва около 40 камиона (вход/изход), приемат се и се подготвят около 180-200 заявки за над 30 постоянни 3PL клиента. Отделно през кросдокинг терминала се извършва товарене и разтоварване на над 200 палета средно на ден.

"Въпреки кризата, логистичният пазар се развива и все повече се наблюдава увеличено търсене на складови площи. Редица световни анализатори в сектора посочват тази тенденция като шанс за страната ни", посочва Боян Боянов. Фактът, че България се намира на кръстопът между Европа и Азия, създава предпоставки у нас да се обособят големи транспортни и логистични зони, откъдето да се снабдява цяла Европа. "Известно е, че най-големите количества суровини идват от Китай и това е шансът ни, ако изградим транспортна връзка с азиатската държава, страната ни да се превърне в своеобразен хъб за доставки за Европа, който да доведе до икономически подем в региона", споделя Боян Боянов. В тази посока е и един от най-новите мащабни проекти на "Гопет Транс", а именно развитие на контейнерния превоз от Китай и Далечния изток.

Според експерта, настоящата пазарна ситуация е изключително динамична и непредвидима, а ковид кризата е довела до редица промени в нагласите на потребителите, което съответно рефлектира и върху пазара. Физическите магазини остават на заден план, а потребителите се ориентират към пазаруване през онлайн магазините. В подкрепа на тази тенденция е и фактът, че най-търсената логистична услуга в момента е "фулфилмънтът" - управлението на процеса по обслужване на онлайн магазини. Това включва складиране на стока, приемане на заявки по различни канали (телефон, имейл, уеб платформа), обработка на заявката (консолидиране и опаковане в подходяща опаковка), изпращане на пратката с куриер по желание на клиента и управление на върнати стоки и рекламации.

По думите на Боянов тази комплексна услуга дава възможност на клиентите на логистичните компании да обърнат повече внимание на развитието на бизнеса си и популяризирането на продуктите, които предлагат, без да се ангажират с чисто логистичните операции. Той допълва, че през последните години се наблюдава сериозно увеличение на електронната търговия, като тя обхваща все повече сектори и отрасли. В частност през 2020 г. и през настоящата вследствие на пандемията някои сектори показват голямо увеличение на продажбите - това са най-вече стоки за бита и такива от първа необходимост - хранителни стоки, здравни продукти, козметика и стоки за дома, като в същото време намалява търсенето на дрехи, мебели и техника. Извън стандартните отрасли се наблюдава също увеличение на продажбите на авточасти, електроника, осветление , електроматериали и други чрез каналите за е-търговия. "Показателен е фактът, че куриерският бизнес регистрира ръст за 2020 г. спрямо 2019-а от над 30%, а онлайн продажбите са нараснали с 40 на сто. Нашата статистика също дава ясни индикации за ръста на електронната търговия. Ние отчитаме близо 3-кратно увеличение на уеб платформите за продажби, които сме интегрирали за наши клиенти", отбелязва Боянов.

Софтуерът, с който оперира "Гопет Транс", е широкоспектърно ERP решение, чиято интеграция с външните системи на клиентите е изключително ефективна. Логистичната компания поддържа специална система за експорт и импорт на данни от и към външни системи. Предлага уеб услуги за връзка с онлайн магазини и B2B портали в реално време. Това на практика означава, че наличностите се проследяват в реално време в сайта на онлайн търговеца.

"Работим в посока цялостна дигитализация на процесите в "Гопет Транс", каквито са и световните тенденции. Имаме сериозен опит и ноу-хау в е-търговията и прилагаме индивидуален подход към всеки клиент. Именно опитът,натрупан през годините, ни дава увереност да консултираме клиентите си и да им даваме правилните насоки за плавен и оптимален преход към е-търговия", уточнява Боянов. ERP системата предлага още поддръжка на тарифи, ценови оферти към клиенти и от подизпълнители, специфични заявки за поръчки за вход и изход на стоки, функционалност за инвентаризации, планиране, фактуриране и управление на финансите и други. Софтуерът позволява пълна интеграция с други продукти и многобройни възможности за интеграция с различни ИТ системи на клиентите на логистичната компания.

Гопет Транс е нaй-гoлямaтa ĸoмпaния пo пaзapeн дял и оборот в спедиторския и логистичен бизнес в Бългapия пpeз пocлeднитe 6 гoдини. Тя предлага широк набор от услуги - всички видове транспорт, спедиция , договорна логистика, услуги с добавена стойност, кросдокинг, складиране, стоков контрол, индивидуални ИТ решения, качествен контрол и дистрибуция.

Една от главните дейности на основния склад на "Гопет Транс" е кросдокинг услугата. Логистичната компания обслужва почти всички индустрии и отрасли, сред които хранителна и текстилна , производство и други.

"Логистиката има своята важна роля във всички процеси, случващи се в една пазарна икономика, включително бързото развитие на електронната търговия, каквото наблюдаваме сега, или директните продажби, които очаквам да имат ръст след пандемията. Тези услуги винаги ще бъдат нужни и ще се развиват и усъвършенстват", споделя в заключение експертът.




© Ай Си Ти Медиа ЕООД 1997-2021 съгласно Общи условия за ползване

X