Сигурност

Университети и работодатели печелят доверието на студентите по време на COVID-19

Иван Гайдаров

Болничните заведения и лекарите, университетите и училищата, както и работодателите са водещи в битката за доверието на студентите в България по време на кризата; Обучението трябва да бъде дистанционно, но да се доближава максимално до живия контакт между преподаватели и студенти; Бизнесът носи отговорност за защита на служителите и клиентите и ограничаване разпространението на COVID-19 в местните общности.

Това са част от резултатите от приключилото експресно изследване на Стопански факултет към Софийския университет, ондация Каузи и Junction Bulgaria. Проучването, проведено онлайн сред 160 български студенти в периода 3-16 април 2020 по методика на Edelman Trust Barometer 20201 за доверието по време на COVID-19, подпомага ръководствата на висшите училища и компаниите да отговорят максимално на нуждите и очакванията на младите хора за справяне с пандемията.

"През последните няколко седмици всички живеем в постоянно променяща се обстановка и съвместните ни ефективни действия зависят както никога досега от доверието, което сме изградили помежду си. Ние разчитаме на ясни послания, прозрачни действия и постоянен обмен на информация със студентите, защото вярваме в общите ни цели", коментира доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопански факултет.

Ето основните изводи от проучването:

Най-голямо доверие младите хора изразяват към болничните заведения и лекарите (80%), което напълно съвпада с резултатите от глобалното проучване на Edelman Trust Barometer (85%). За разлика от него обаче българските студенти се доверяват повече на своя университет (66%) и работодател (67%), отколкото на международните здравни власти, вкл. Световна здравна организация (62%). На дъното на класацията, с декларирана липса на доверие са посочени медиите (44%) и гражданите на моята страна (23%).


Университети и работодатели печелят доверието на студентите по време на COVID-19

По-добре подготвени от държавата за справяне с кризата са както работодателите (52%), така и висшите училища (49%). Тази констатация се изразява в категоричните очаквания към тях да предприемат действия за защита на служителите (94%) и клиентите (85%), както и за ограничаване на разпространението на болестта в общността (63%).


Университети и работодатели печелят доверието на студентите по време на COVID-19

Високо е одобрението към първите действия на работодателите и университетите в тази посока. Мнозинството студенти очакват въвеждане на дистанционното обучение (91%) и работата от вкъщи (87%), отменяне на несъществени събития (67% към 82%), както и засилена грижа за рисковите групи служители.

Редовна и съдържателна информация е необходима за поддържане на това доверие, но сме свидетели на пренасищане с всякакви аспекти на темата за коронавируса. За разлика от данните преди месец, днес младите хора предпочитат да получават новости от своя работодател веднъж седмично (35%). Предпочитан канал за информация остава най-близката до личен контакт видеоконферентна връзка (63%) или персонализирания е-мейл/ бюлетин на компанията (60%). По своите предпочитания студентите си приличат с гражданите от другите 10 страни, включени в глобалното проучване. Те искат яснота за всичко - от това какви са задължителните указания за служителите за избягване на вируса в работна среда (62%) и по-общите препоръки за ограничаване разпространението му (55%), до това колко колеги са заразили вируса (52%) и как вирусът влияе върху търговската дейност на компанията (52%).


Университети и работодатели печелят доверието на студентите по време на COVID-19





© Ай Си Ти Медиа ЕООД 1997-2020 съгласно Общи условия за ползване

X